top of page

Jaká je nejvyšší postavená LEGO® věž na světě?

Dokážete si tipnout, kde byla postavena nejvyšší věž z LEGA na světě? Není to USA, Čína a bohužel ani Brno.


Tento titul nese věž z italského Milána z roku 2015, která vzrostla ve spolupráci s výstavou Expo Milano 2015 v uměleckém komplexu Fabbrica del Vapore – bývalé továrny na vlaky a tramvaje. Měřila dechberoucích 33,05 metrů (cca 3 651 na sobě naskládaných kostek)! Na stavbě se celkem podílelo přes 18 tisíc stavitelů a hlavně dětí. Odborný personál následně kompletoval čtverce sestavené z klasických bricků a ty poté skládal na sebe za pomoci jeřábů. Celá věž byla navíc kotvena ocelovými lany.

Nejvyšší LEGO® věž a stavba na světě.
Nejvyšší postavená a doposud uznaná LEGO® věž na světě! - Zdroj: Guinnessworldrecords.com

Na stavbu bylo spotřebováno přes 580 tisíc kostek, přičemž pro porovnání:

Sklad Saviory Bricks v době psaní tohoto článku eviduje necelých 800 tisíc dílků všech velikostí.

Společnost LEGO® podpořila akci a darovala za každý centimetr výšky 7 euro. Jednalo se o akci na podporu udržitelného prostředí.

Podle organizátora měl každý dílek symbolizovat to, že společně dokážeme vytvořit VELKÉ VĚCI.
Nejvyšší LEGO® věž a stavba na světě.
Nejvyšší postavená a doposud uznaná LEGO® věž na světě! - Zdroj: Guinnessworldrecords.com

Fenomén LEGO® věží začal v roce 1988 v Londýně, kde první stavba měřila více jak 15 metrů. Od té doby se postavily desítky věží po celém světě od Budapeště až po Sydney.


Ani my Češi jsme nezůstali pozadu a v roce 2012 jsme v Praze na Pankráci postavili věž vysokou 32,5 metru. Dostali jsme se tak na chvíli do čela tohoto světového závodu.


V současné době se o titul stále “pře” věž postavena roku 2017 v Tel Aviv (Izrael), na počest Omera Sayaga, který zemřel v 8 letech na rakovinu. Stále se však čeká na potvrzení výšky této LEGO® věže zástupci Guinnessovy knihy rekordů. Ti měli prozkoumat záběry z dronu. Bližší informace se mi k rozhodnutí bohužel dohledat nepodařilo… Dosavadní rekord by tak mohl být pokořen o 80 centimetrů.


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page