Jak poznat originální LEGO od neoriginálního?

Aktualizováno: 26. 6.

Jste připraveni na nákup nebo prodej stavebnice LEGO? V prvé řadě se ujistěte, že se jedná o originální produkt společnosti LEGO. Proč? Protože stejně jako neznačková nebo neoriginální bota nemá v budoucnu téměř žádnou hodnotu a nikdo ji nechce, platí to samé ve světě stavebnic. Pokud nevěříte, že by samotná použitá stavebnice LEGO mohla mít nějakou prodejní cenu, přečtěte si nejprve TENTO úvodní článek! Neexistuje ucelený návod, jak rozeznat originální LEGO dílky od těch falešných. Jelikož nám skladem měsíčně projdou stovky kilo LEGO kostek, naučili jsme se vše až za pochodu. Nyní se pokusím všechny námi získané znalosti o této problematice předat vám.

Obecně platí, že více než 90 % LEGO dílků obsahuje nápis LEGO nebo alespoň ®. Dále na nich můžeme velmi často najít 3-6 místná čísla, která určují číslo dílku (to je velmi důležitá informace, o které si řekneme jindy). A také na dílcích bývají vyraženy čísla ve formátu “X-XX”.

Není podmínkou, že se na kostce musí nacházet všechna tato označení. Je však důležité o nich vědět, pomohou nám s určením pravosti dílku.

1. Základní dílky na sobě mají vždy nápis LEGO

Nejsnazší určení je u dílků, které mají LEGO “studs”. Jedná se o typické čudlíky, díky nimž drží LEGO pohromadě. Na každém z těchto čudlíků se vždy musí nacházet nápis LEGO. Pokud na nich najdete cokoliv jiného (COBI nebo jiné znaky), pryč s nimi!

Nápisy LEGO se s odstupem času mírně měnily. Pokud budete mít v ruce dílky 20-30 let staré, nejspíše budou mít jiný font písma než ty dnešní. Zároveň nezáleží na tom, jakým směrem je nápis otočený. Na jednom LEGO dílku musí být však všechny nápisy ve stejném směru - ten směr může být na dvou kostkách pokaždé jiný.


2. Dílky, které nemají LEGO “studs”

Společnost LEGO je na trhu již opravdu dlouhou dobu, existují desítky tisíc různých dílků, ne každý z nich má ale LEGO “studs”. To rozhodně ničemu nevadí, jen se na dílky musíte dívat ze všech stran. Logo společnosti LEGO nebo alespoň malé © najdete často ze spodní strany, případně v nějakém ohybu. Především u starších a zašlých dílků je logo hůře čitelné, takže doporučuji rozpoznávat dílky u lampy a s lupou v ruce.


3. Místo nápisu LEGO nebo © je na kostce něco jiného

V takovém případě musíme začít rozlišovat, co je na dílcích konkrétně napsáno. Jak už jsem psal v úvodu, na dílcích společnosti LEGO se nachází i další informace. Starší dílky obsahují zpravidla čísla ve formátu “X-XX” nebo “X XX”. Tato čísla vám neřeknou nic konkrétního, ale rozhodně mohou pomoci s určením pravosti kostek.

Novější dílky obsahují dost často 3-6 místná čísla určující čísla LEGO dílků. Takové číslo lze zpravidla dohledat na platformě Bricklink.com - tím ověříte, že se jedná o LEGO dílek.

Pokud jste narazili na dílcích na něco jiného, jedná se nejspíše o produkt, který nebyl vyroben společností LEGO. Nemá tudíž žádnou hodnotu pro kohokoliv, kdo se o LEGO aktivně zabývá.


4. Dílky, na kterých jste nenašli vůbec nic

Bohužel na trhu existují i takové LEGO dílky. Pojďme to uvést na pravou míru. Pokud je LEGO dílek opravdu drobný nebo je to nějaká tyčinka, gumička nebo třeba kulička, žádnou z výše uvedených informací na něm nenaleznete. To ovšem neznamená, že se jedná o neoriginální produkt. V základu pomůže rozlišení barvy dílku - neoriginální stavebnice mají zpravidla jiné odstíny základních barev. POZOR u některých unikátnějších LEGO dílků mohou být barvy speciální nebo i vícebarevné. Vzorník společnosti LEGO obsahuje přibližně 200 různých barev. Takže pokud si nejste jisti, dílek rozhodně nevyhazujte!


U takových LEGO dílků už rozhodují znalosti celého odvětví - musíte se především orientovat na platformách Bricklink.com nebo BrickOwl.com. To jsou hlavní databáze, kde naleznete všechny LEGO dílky včetně případného popisku, jak poznat originální a padělaný díl.


Když neznáte číslo dílku a nemáte dostatečné znalosti, těžko v takové databází daný dílek dohledáte. V jiných článcích na tomto webu (vydaných nebo připravovaných) se postupně dostaneme pod pokličku celého LEGO odvětví a vysvětlíme si celou problematiku hezky do hloubky. Věřím, že vám článek pomohl a ujasnil vám problematiku originálních LEGO dílků a těch druhých…

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše